Tłumaczenie z arabskiego: Jacek Stępiński
Liczba stron: 174
"Głośna powieść słynnego egipskiego noblisty, która była przez lata objęta zakazem wydawania. Na barce, zacumowanej na Nilu, co wieczór spotyka się śmietanka kairskiej inteligencji: znany aktor, adwokat, literat, tłumaczka w ministerstwie, studentka... Oddają się zabronionemu rytuałowi palenia haszyszu, miłości i rozmowom o tym, co jest najważniejsze w życiu. Mahfuz po mistrzowsku łączy egzystencjalne rozważania o naturze człowieka ze społeczno-obyczajową panoramą Kairu lat 1960. i swoistą poezją absurdalnych, narkotycznych wizji bohaterów."
Kair. Lata sześćdziesiąte. W tych czasach przez Egipt przetacza się fala zmian i reform zapoczątkowanych przez ówczesnego prezydenta, Dżamala Abd al-Nasera. Barka zacumowana na brzegu Nilu. Na barce grupa przyjaciół. Co ich łączy? Wspólne palenie wodnych fajek , rozmowy o niczym, cyniczny stosunek do świata. Czytając tę książkę nie czułam nic szczególnego, trochę wiało nudą, zobojętnieniem. Nic się nie działo, nużyły smętne rozmowy inteligentnych bądź co bądź bohaterów. A może tak miało być - na krótko przebiegło mi przez myśl... Intencją autora było ukazanie pustki i zobojętnienia egipskiej inteligencji. Jednak sposób, w jaki zrobił to Mahfuz zupełnie nie przypadł mi do gustu.
Moja ocena: 2/6
Książka gdzieś kiedyś mignęła mi, może przy okazji przeczytam :)
OdpowiedzUsuńNo to raczej już po nią nie sięgnę !
OdpowiedzUsuńNie czytałam ksiazki, ale tez po Twojej recenzji nasunelo mi sie, ze moze to byl celowy zabieg autora - ukazanie marazmu bohaterow ma wywolac podobny efekt u czytelnika. W koncu za cos ten gosc musial otrzymac tego Nobla :)
OdpowiedzUsuńAnn, ten "gość" dostał Nobla za trylogię "kairską", napisaną znacznie wcześniej.
Usuń