28.12.2011

Burka miłości - Reyes Monforte

Wydawnictwo: Świat Książki, 2011
Tłumaczenie: Teresa Tomczyńska
Liczba stron: 332Maria, naiwna nastolatka, ucieka z rodzinnej Majorki do Anglii. W Londynie poznaje przystojnego Nasrada, znacznie od siebie starszego Afgańczyka i muzułmanina. Zakochana po uszy, wychodzi za niego za mąż. Planowany na krótko wyjazd do ojczyzny męża zmienia się w trwającą lata odyseję. Życie Marii staje się koszmarem. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności pozbawiona dokumentów i pieniędzy, musi przebywać w państwie talibów, w którym rządzi prawo szariatu, traktujące kobiety jak rzeczy. W prymitywnych warunkach rodzi dzieci i marzy, by razem z nimi i mężem wyrwać się z piekła. Czy jej się to uda? 

Całą historię opisała hiszpańska dziennikarka radiowa, do której Maria dodzwoniła się jakimś cudem z prośbą o pomoc.

Wszyscy wiemy, co dzieje się od lat w Afganistanie. Historie naiwnych dziewczyn, które zakochane w muzułmaninie wyjeżdżają do jego kraju i przeżywają tam gehennę, też nie są wielu z nas obce. Napisano o tym wiele książek, nakręcono mnóstwo filmów.
"Burka miłości" - tytuł zdaje się mówić sam za siebie. I to dosłownie. Tyle że historia w tej książce opartej na faktach jest trochę inna. Nie ma tu czarującego muzułmanina, który po ślubie zmienia się w fanatyka religijnego, znęcającego się nad żoną psychicznie i fizycznie. Ta historia, która zaczyna się bardzo banalnie, opowiada o wielkiej, wręcz  niewyobrażalnej dla niektórych sile miłości. Do czego można być zdolnym pod wpływem uczucia, co i ile można poświęcić dla ukochanej osoby, czego można się wyrzec, aby być z drugim człowiekiem? Maria w imię miłości skazała się na okrutny los, ba, skazała na ten los również swoje dzieci. Zachowanie Marii może budzić zdziwienie czy złość. We mnie książka wywołała mieszane uczucia, na pewno jednak pozycja ta jest warta przeczytania.

Moja ocena: 4,5/6

6 komentarzy:

 1. "Burke miłości" chcę przeczytać od dłuższego czasu i zawsze jakieś inne książki stają mi na drodze. Mam nadzieję, że w nowym roku znajdę na nią czas. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile by nie napisano książek o kobietach w świecie burek, każda będzie wyjątkowa i ważna, bo każda historia taka właśnie jest gdy mowa o poswieceniu, uczuciu i walce z całym swiatem o siebie samą. Z chęcia przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale postaram się bliżej ją poznać, gdyż tematyka islamu zawsze mnie intrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam!
  A ja obiecałam sobie ,że w tym roku co miesiąc kupię i przeczytam jakąś książkę.
  Będe tu często zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poszukuję fajnej książki do czytania, chyba jutro odwiedzę księgarnię :) Pozdrawiam http://niteczkowyczar.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń